Ortoze su pomagala za spoljnu aplIkaciju dizajnirana tako da se anatomski prilagođavaju telu. Ortoze se prepisuju i koriste da bi se određeni delovi tela tretirali sa ciljem korekcije deformiteta, stabilizacije, pružanje podrške kroz kretanje, smanjenje bola ili zaštite nakon povrede ili operacije.
Ortoze imaju važnu ulogu u podršci razvoja beba i dece i u primeni terapijskog zbrinjavanja na polju patologija u pedijatriji. Npr: oroze za abdukciju kukova kod beba radi pravilnog formiranja zbloba kuka, mideri za pravilan razvoj i korekciju deformiteta kičmenog stuba, proprioceptivne dinamičke ortoze za donje ekstremitete za stabinost tokom hoda i inhibiciju spazma.
Zajednički naziv za tip ortoza koje se najčešće koriste kao pomagala za decu sa cerebralnom paralizom je - ankle foot orthosis (AFO). AFO ortoza se individualno izrađuje i u potpunosti prilagođava stopalu i skočnom zglobu. AFO dizajn i namena se razlikuju jer se prilagođava potrebama i ciljevima korisnika što često uključuje stabilizaciju i podršku ekstremitetu, korekciju deformiteta, prevenciju deformiteta, omogućava stabilnu bazu za sedenje i stajanje i facilitira sigurniji i stabilniji hod.
AFO se koristi i kod dece koja imaju spinu bifidu, razvojne deformitete stopala. Rad ortotičara sa detetom (korisnikom), porodicom i članovima medicinskog tima omogućava da se na najbolji mogući način izvrši selekcija i izabere adekvatna AFO ortoza u svrhu postizanja boljeg funkcionisanja u svakodnevnim aktivnostima kao i u održavanju i postizanju trajnijeg terapijskog efekta.
Spinalne ortoze vrše korekciju položaja kičmenog stuba da bi se omogućio adekvatan i efikasniji (simetričniji) položaj kod dece i adolescenata kod kojih su narušene prirodne krivine kičmenog stuba i koje teže sve većem odstupanju.Primenjuju se kod kongenitalnih mana,zapaljenskih procesa mišićno-koštanih sistema,povreda nervno- mišićno- koštanog sitema i kod adolescenata koji imaju srednje strukturalne krivine (skolioza 25-45 stepeni i kifoza 55-80 stepeni) koji se nalaze jos u fazi rasta i razvoja.
Ortotičar koristi znanje anatomije i biomehanike da dizajnira i izradi ortozu (mider izrađen od čvrste plastike) na kojoj se izrađuju zone pritiska da bi se popravio nepoželjan položaj i korigovao deformitet kičmenog stuba. Sa razvojem novih materijala, tehnologija i kliničkog pristupa u zbrinjavanju dizajn spinalnih ortoza se konstantno menja.
Bebe sa razvojnom displazijom kukova mogu biti uspešno lečene sa abdukcionim ortozama. Postoji više vrsta ortoza za kukove: Pavlikov pojas, Denis Braun aparat... Iako variraju u dizajnu ove ortoze pozicioniraju kuk u maksimalno stabilnom položaju pri čemu je gornji femoralni deo ekstremiteta podignut i rotiran u polje tako da ligamenti ostanu zategnuti što omogućava da se kuk pravilno formira. Ortotičar sarađuje sa medicinskim timom i porodicom kako bi odredio najadekvatniji dizajn ortoze ,koji najbolje odgovara zahtevima pozicije kuka individualno kod svake bebe.
Kongenitalni ekvinovarus (Congenital Talipes Equinovarus) je najzastupjeniji kongenitalni deformitet stopala koji pogađa 1 od 1000 novorođenih beba.
Kako ortoze za stopala funkcionišu?
Ovaj tip ortoza je koncipiran tako što se prvo stopalo dovede u maksimalno korigovan položaj, a zatim se postavi ortoza i na taj način se zadržava stopalo u položaju koji omogućava pravilan dalji razvoj, koriguje deformitet i sprečava povratak stopala u neadekvatnu poziciju. Potrebno je dobro odabrati dizajn i vrstu ortoze u skladu sa svim terapijskim postupcima uz konsultaciju sa porodicom i članovima medicinskog tima. Postoji više tipova dinamičkih abdukcionih ortoza koje se primenjuju u ovom slučaju neki od njih su; Dobbs Dynamic Abduction Brace, Markell Abduction Brace